Türk Deri Sektörü Kazakistan Pazarında Büyüyor

Türk Deri Sektörü Kazakistan Pazarında Büyüyor

Son 2 yıldır Kazakistan’ı radarına alan Türk deri sektörü 2023 yılının ilk yarısında Kazakistan’a ihracatını yüzde 124’lük rekor artışla 10,6 milyon dolardan 24 milyon dolara çıkardı. Kazakistan pazarındaki konumunu daha da güçlendirmek isteyen Türk deri sektörü, 29 Temmuz – 2 Ağustos 2023 tarihleri arasında Kazakistan’a “Sektörel Ticaret Heyeti” yapmaya hazırlanıyor.   “Türk Deri Sektörü Daha

Son 2 yıldır Kazakistan’ı radarına alan Türk deri sektörü 2023 yılının ilk yarısında Kazakistan’a ihracatını yüzde 124’lük rekor artışla 10,6 milyon dolardan 24 milyon dolara çıkardı. Kazakistan pazarındaki konumunu daha da güçlendirmek isteyen Türk deri sektörü, 29 Temmuz – 2 Ağustos 2023 tarihleri arasında Kazakistan’a “Sektörel Ticaret Heyeti” yapmaya hazırlanıyor.

 

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar

“Türk Deri Sektörü Daha Başarılı Bir İhracat Artış Seyri Ortaya Koydu”

2021 yılı Ekim ayında Kazakistan’a yaptıkları inceleme heyeti ve pazar araştırması sonucunda, Kazakistan pazarında daha güçlü bir konuma gelebileceklerini gördüklerini ve Kazakistan’ı hedef pazar olarak seçtiklerini dile getiren Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, ihracat rakamlarındaki gelişimin tespitlerini haklı çıkardığını kaydetti.

Türkiye ve Kazakistan arasındaki tarihi bağların iki ülke arasındaki dış ticaretin gelişimine zemin hazırladığını aktaran Zandar, “Kazakistan’da, Türk ihraç ürünlerinin marka değeri oldukça yüksek. Aynı zamanda güçlü kültürel birliklerimizin olması, iki ülke arasındaki ticaretimize olumlu yansıyor. 2023 yılının ilk yarısında Türkiye’den Kazakistan’a yapılan toplam ihracat yüzde 60’lık artışla 541 milyon dolardan 864 milyon dolara çıkarken, Deri sektörümüz daha başarılı bir ihracat artış seyri ortaya koydu. İhracatımızındaki bu artışı devamlı kılmak istiyoruz. Bu amaçla 17 firmamızla Kazakistan’a gidiyoruz. Kazakistan tarafından da 250 civarında firmanın katılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Kazakistan programı sırasında ilk olarak fuar alanı ve toptan pazar yerlerini ziyaret edecekleri bilgisini veren Zandar, iki gün süreyle ikili iş görüşmeleri yaparak programı tamamlayacaklarını sözlerine ekledi.

 

Türkiye, Ocak-Haziran Döneminde %124lük Artış Gösterdi

Türkiye, Ocak-Haziran Döneminde %124lük Artış Gösterdi

Türkiye, Ocak-Haziran Döneminde %124lük Artış Gösterdi

Türkiye, 2023 yılının Ocak – Haziran döneminde Kazakistan’da deri ve deri ürünleri ihracatını yüzde 124’lük artışla 10,6 milyon dolardan 24 milyon dolara çıkarırken, ayakkabı ihracatı 16,5 milyon dolarla aslan payını aldı. Deri konfeksiyon sektörü Kazakistan’a 3,2 milyon dolarlık ihracat yaparken, saraciye sektörü 1,5 milyon dolarlık ihracat performansı ortaya koydu.

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos