İnsanların Yüzde 82’si Başkalarının Telefonunu Kurcalıyor

İnsanların Yüzde 82’si Başkalarının Telefonunu Kurcalıyor

Secure Data Recovery tarafından yayınlanan yakın tarihli bir anket, insanların %82’sinin en az bir kez başka birinin cihazını gözetlediğini kabul ettiğini ortaya koyuyor. İnsanların önemli bir çoğunluğunun, başka birinin cihazını gözetleme cazibesine karşı bağışık olmadığını ortaya koyan anket sonuçları, dijital casusluğun dolandırıcıların ve bilgisayar korsanlarının sınırlarının ötesinde olduğunu gösteriyor. Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in

Secure Data Recovery tarafından yayınlanan yakın tarihli bir anket, insanların %82’sinin en az bir kez başka birinin cihazını gözetlediğini kabul ettiğini ortaya koyuyor. İnsanların önemli bir çoğunluğunun, başka birinin cihazını gözetleme cazibesine karşı bağışık olmadığını ortaya koyan anket sonuçları, dijital casusluğun dolandırıcıların ve bilgisayar korsanlarının sınırlarının ötesinde olduğunu gösteriyor. Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, kişisel cihazlarınızı daha iyi korumak ve tüm dijital casusları uzak tutmak istiyorsanız, neler yapabileceğinizle ilgili ipuçlarını paylaşıyor.

 

Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu

Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu

Neden Başkalarının Cihazlarını Karıştırıyorlar?

Neden başkalarının telefonunu kurcaladıkları sorulduğunda meraklıların %59’u “genel merak”, %56’sı “yanlış bir şey yaptığı şüphesi” ve %14’ü ise “başkalarının güvenliği için” başkasının telefonunu karıştırdığını söylüyor.

 

İnsanların Yüzde 82’si Başkalarının Telefonunu Kurcalıyor

İnsanların Yüzde 82’si Başkalarının Telefonunu Kurcalıyor

En Çok Neyi Kurcalıyorlar?

Hangi verilerin gözetlendiğine gelince, meraklıların %87’si yazışmaları okurken, fotoğraflar ve videolar ikinci sırada (%44) geliyor. Gözetmenlerin %38’i tarayıcı geçmişi, %12’si özel notları ve %9’u konum geçmişini kontrol ediyor. Yalnızca onda biri bankayı, ödeme uygulamalarını ve çevrimiçi satın alma işlemlerini kontrol ediyor.

 

Ne Umuyorlar Ne Buluyorlar?

Gizlice bulunanların %70’i “dijital aldatma veya flört” ya da “yüz yüze aldatma kanıtı” içerirken, katılımcıların %17’si “romantik bir ilişkiden bağımsız yalanların” en önemli keşifleri olduğunu söylüyor. Katılımcıların üçte birinden fazlasının gözetleme sonrasında herhangi bir pişmanlık ya da vicdan azabı hissetmediğini belirtmesinin nedeni bu olabilir. Her 10 kişiden sadece biri, prensip gereği başka bir kişinin dijital verilerine asla bakmayacağını söylerken, benzer bir oran da bunu yapma ihtiyacı hissetmedikleri için yapmadıklarını belirtmiştir.

 

İnsanların Yüzde 82’si Başkalarının Telefonunu Kurcalıyor

İnsanların Yüzde 82’si Başkalarının Telefonunu Kurcalıyor

Meraklıları Nasıl Uzak Tutabilirsiniz?

Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, “Dijital gizliliğin bir güvenlik meselesi olduğuna inanıyoruz. Neyi kiminle paylaşacağınıza karar verecek tek kişi sizsiniz.” uyarısında bulunarak kişisel bilgilerinizi daha iyi kontrol etmek, korumak ve tüm meraklıları uzak tutmak istiyorsanız, yapabileceğiniz bazı ipuçlarını sıralıyor

 

1. Cihazlarınız ve çevrimiçi hesaplarınız için parolaları düzenli olarak güncelleyin ve mümkün olduğunda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin.

 

2. İnternette gezinirken bir VPN ve gizli sekme kullanın. Böylece meraklılar ve reklam verenler için herhangi bir iz bırakmazsınız.

 

3. Kullandığınız uygulamalardaki gizlilik ayarlarını gözden geçirin ve varsa konum takibini devre dışı bırakın.

 

4. Akıllı telefonunuzdaki uygulamaların güvenliğini artırmak için her uygulamaya şifreler koyun. Bunun için Bitdefender Mobile Security’nin bir özelliği olan App Lock’u kullanabilirsiniz.

 

5. Yanlışlıkla aşırı paylaşım veya bilginiz olmadan verilerinizi açığa çıkaran ihlaller nedeniyle kişisel bilgilerinizin ne kadar ulaşılabilir olduğuna şaşırabilirsiniz. Bunu kontrol etmek için Bitdefender Dijital Kimlik Koruması milyonlarca web sitesini ve Dark Web’i sürekli tarayarak geçmişte sızdırılan verilerinizi arar. Dijital ayak izinizi bir bakışta görebilir, ihlal geçmişinizi, harita riskinizi ve çevrimiçi olmuş olabilecek tüm kişisel bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos