idrisokur @ gmail.com

Birkaç gündür dolarda meydana gelen artışlar konuşuluyor. Peki doların düşmesi için ne yapmak gerekiyor?

Aslında soru şu olmalı, ekonominin düzelmesi için ne yapmak gerekiyor? Bunu küçük bir çocuğa anlatır gibi anlatmak istiyorum.

1-Doların düşmesi için adaleti tam anlamıyla tesis etmek gerekiyor. Çünkü adaletin olmadığı yerde yatırımcılar kendini güvende hissetmez. Güvenlik sorunu olmayan yatırımcı her açıdan yatırıma açıktır.

2-Doların düşmesi için insan hakları ve özgürlükler güvende olmalı, nasıl mı? Yönetim yada taraftarına yapılan bir eleştiri neticesinde ‘acaba bana bir şey olurmu?’ sorusu kafalarda olmamalı! Uluslar arası sözleşmeler dikkatle korunmalı ve tam uyum sağlanmalı, aksi takdirde döviz girdisi olmaz ve sonuç olarak dolar yükselir.

3-Kurum ve kuruluşların yöneticileri iç yönetim anlamında bağımsız olmalı ve aldıkları kararlara saygı gösterilmeli. Aksi takdir de ülkenin özellikle ekonomi yönetiminin kararları dışarıda anlamsız ve işlevsiz görülür ki buda dolar bazlı yatırımların gelmemesi demektir.

4-Her sabah ‘bugün acaba ülkede ne oldu?’ düşüncesi ile halk uyanmamalı ve güvenli bir gün olacağından tam manasıyla emin olmalıdır. Gecenin bir saati görevden almalar yada atamalar yapılırsa buda iç bunalıma yani insanların tedirgin olmasına sebep olur. Her ferdin kendisini özgür ve güvende hissettiği ekonomiler ekstra bir uğraş gözetmeksizin büyüyerek gider. Ve sonuç olarak dolar yükselmez.

5-Yurt dışından bakıldığında, sert sözlerin havalarda uçuştuğu ekonomiye yönelik her önüne gelenin eleştirel yaklaşması gibi durumlar dikkate alınır ki buda yatırım planlayan iş insanlarını duraklatır. Türkiye’de bugün hemen herkesin ekonomiye yönelik bir eleştirisi var ve bunun sebebi büyük orandaki boşluk ve yap-boz tahtasına çevrilen bir sistem olmasıdır.

6-Doların yükselmesindeki bir başka etkende şeffaflığın korunmamasıdır. Eğer bir eşeltirinin muhatabı oluyorsanız buna teknik argümanlarla cevap vereceksiniz. Nasıl ve neden sorularına siz cevap vermezseniz bu sefer halk kendi arasında senaryolar üretir. Fısıltılar bir süre sonra gerçekmiş algısı oluşturmaya başlar. Ancak eleştirinin odağı halindeki kurum tam manasıyla şeffaf davranır, olumlu yada olumsuz sonuçları açıklarsa bu bile doların yükselmesine gem vuracak adımlardan biri olacaktır.

Tüm bu hususlar sadece söylemsel olsa bile dış yatırımcının güvenini sağlayacaktır. Adalet ve özgürlük yatırımcıların en fazla dikkate aldığı konulardır. Siyasi herhangi bir malzemenin sizi durdurmasını istemiyorsanız onlara bu malzemeyi vermeyeceksiniz.

Şuan Türkiye’de durum ne peki? Yönetimin manifesto açıklamaları dahi dış yatırımcıya güven vermeyebiliyor.

Ne söylesek kar etmiyor, ille de söylem, eyleme dönüşmeli! AİHM kararları uygulanmadığı için yatırım yapma isteği duyanlarda doğal olarak kaygılanıyor ve dolar bu kaygılar bağlamında artmayı sürdürüyor.

Doları düşürmek çok basit ve kısa sürede atılacak adımlarla mümkün ama yeni sistem buna müsaade etmiyor.

Eğer biriyle ittifak kurarsan onun fikirleri bağlamında açıklamalar yapacaksın, ittifak kurmazsan tek başına yüzde 50 barajını aşmak oldukça güç ve sonu siyasi olarak kötü sonuçlar doğurabilir.

Anlıyoruz ki yeni sistem bizi uçurmadı, kaçırmadı. Yeni sistem bizi siyasi olarak birilerine mecbur kılarken, ekonomik olarak zor bir duruma düşürdü.

Yeni ve tam demokratik bir sistem olmadan, adalet tam oturmadan, fikir özgürlüğü gediğine konulmadan ne dolar düşer nede ekonomi düzelir.

İNANMAZSANIZ YAŞAYIN GÖRÜN!!!!