Birlik Sağlık-Sen: 14 Mart Hekimlerin, Sağlıkçıların ve Tüm Milletin Bayramıdır!

Birlik Sağlık-Sen: 14 Mart Hekimlerin, Sağlıkçıların ve Tüm Milletin Bayramıdır!

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle basın açıklamasında bulunarak tüm sağlık camiasının Tıp Bayramı’nı kutladığını

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle basın açıklamasında bulunarak tüm sağlık camiasının Tıp Bayramı’nı kutladığını söyledi. Doğruyol, “İlk 14 Mart Tıp Bayramı kutlaması, İstanbul İngilizlerin işgali altındayken, Milli mücadelenin başlangıç tarihi olarak kabul edilen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışından yaklaşık iki ay önce, 14 Mart 1919 tarihinde yapılmıştır. Kurtuluş savaşı mücadelemizde de çok önemli bir yeri olan 14 Mart tıp bayramının, 1919 yılında Tıbbiyeli Hikmet (Dr. Hikmet Boran) önderliğinde bir gurup tıp öğrencisi tarafından hem Tıp Bayramı olarak hem de işgal kuvvetlerine karşı direniş maksadıyla kutlanmış, işgal kuvvetlerine karşı vatan topraklarının Türk toprağı olduğu, Okula Türk bayrağı asılarak vurgulanmıştır. Henüz tıbbiye üçüncü sınıfta öğrenci olan Hikmet Bey, yakın arkadaşları ile beraber 14 Mart günü, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahanenin iki kulesi arasına büyük bir Türk Bayrağı asar. İşgal kuvvetleri, asılan Türk Bayrağına müdahale eder, çıkan çatışmada Dr. Hikmet yaralanır” şeklinde bilgiler verdi. 

14 Mart Tıp Bayramı Tüm Milletimiz İçin Önemli Bir Gündür

Açıklamasına tarihi bilgilerle devam eden Ahmet Doğruyol, “14 Mart’ın Tıp Bayramı olarak kutlanmasının nedeni 14 Mart 1919’da yaşanan olaylardır. Yani İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün olarak kabul edilen 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmasından yaklaşık iki ay önce Tıbbiyeli öğrenciler işgal kuvvetlerine karşı tepkilerini koymaya başlamışlardı. O nedenle 14 Mart sadece doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız için değil, milletimiz ve tüm vatandaşlarımız için çok önemli bir gündür. İstanbul’da direnişi başlatan genç hekim adayı Tıbbiyeli Hikmet tıbbiyelileri temsilen Sivas Kongresi’ne de davet edilmiş ve katılmıştır. Atatürk’ü Samsun’a götüren Bandırma vapurundaki 22 kişilik kurmay heyetinin içerisinde üç de hekim yer bulunmaktaydı. Bunlar Dr Albay İbrahim Tali (Öngören), Dr. Binbaşı Refik (Saydam) ve Dr. Yüzbaşı Behçet (Feyzioğlu) idi. ‘Türküm, Doğruyum, Çalışkanım’ diye başlayan andımızı yazan kişide Aynı zamanda başarılı bir iç hastalıkları uzmanı olan Dr. Reşit Galiptir” dedi. Doğruyol, özetle 14 Mart Tıp Bayramı’nın hekimler başta olmak üzere sağlık çalışanlarının bayramı olsa da  tüm milletin de bayramı vurgusunda bulundu. Doğruyol sözlerine şöyle son verdi: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde bağımsızlığı karakter edinmiş başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart tıp bayramını kutlarım.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

Kaynak: sağlık haberi

Para Fonu
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos