Çalışma Bakanı Bilgin’den EYT Açıklaması

Çalışma Bakanı Bilgin’den EYT Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemenin bu hafta mecliste görüşüleceğini tahmin ettiğini,

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemenin bu hafta mecliste görüşüleceğini tahmin ettiğini, EYT’den faydalanacak olanların maaşlarının 1 Mart’ta almalarına imkan sağalanacağının sinyalini verdi.

Bakan Bilgin, kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak açıklamalarda bulundu. EYT’nin mecliste onaylanmasının ardından ilk maaşların 1 Mart’ta yatırılmasına imkan sağlanacağını belirten Bakan Bilgin, gazetecilerin ‘EYT kanun teklifinin içeriğinde değişiklik olur mu?’ sorusuna “Değişmez” yanıtını verdi. “EYT’nin maliyeti nedir?” sorusuna yanıt veren Bilgin, “Bu yıl için 120 ile 150 milyar lira arasında bir tahminim bulunuyor. EYT maliyeti ile ilgili konuşulanlar doğru değildir. Rakamlar ve hesaplar bizdedir. Ben 150 milya diyorum ancak bu rakam maksimum olabilecek bir rakamdır. Bu rakam 120-150 milyar arasında değişiklik gösterebilir. Şu anda kaç kişinin müracaat edeceği bilinmiyor” dedi. Çalışma Bakanı Bilgin, prim borçlarının yapılandırılması konusunda sorulan soruya şöyle yanıt verdi: “EYT kapsamındaki borçlanmalar bunun içinde değil. Onun borçlanması tamamen bizim meri kanunumuza göre yapılan bir şeydir. 5 bin, 9 bin prim gününü dolduramıyorum ya da bin gün eksiğim var yapılandırayım denilemez. Mevcut kanunda bin gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: sağlık haberi

Para Fonu
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos