“Bu İş Yerinde Asgari Ücret Uygulanmaktadır”

“Bu İş Yerinde Asgari Ücret Uygulanmaktadır”

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı (BASK) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet DOĞRUYOL’un %25 maaş zammıyla ilgili yaptığı basın açıklaması metnidir. Memur ve emekli fakirleşmeye devam ediyor. TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarına göre, Aralık ayı enflasyonu TÜFE % 1.18, Bazı bağımsız araştırma şirketlerine göre ise, Aralık ayı enflasyonu %5.18. TUİK’e göre yıllık enflasyon % 64.27, Bağımsız

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı (BASK) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet DOĞRUYOL’un %25 maaş zammıyla ilgili yaptığı basın açıklaması metnidir.

Memur ve emekli fakirleşmeye devam ediyor.
TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarına göre, Aralık ayı enflasyonu TÜFE % 1.18,
Bazı bağımsız araştırma şirketlerine göre ise, Aralık ayı enflasyonu %5.18. TUİK’e göre yıllık enflasyon % 64.27, Bağımsız Araştırma şirketine göre ise %100’den fazla farkla tam % 137.55 tir.

Maalesef inandırıcılığını kaybetmiş olan TÜİK’in enflasyon rakamlarıyla bağımsız şirket yada şirketlerin enflasyon hesaplamaları arasında %100’den fazla farkın olmasını biri bize açıklasın. Ancak istirhamımızdır bunu açıklayan Sayın Maliye bakanımız olmasın.
2023 yılı ocak ayından itibaren vergilere, cezalara, harçlara yapılan ortalama %122’lik zamlar göstermektedir ki, Türkiye Cumhuriyeti Devletini yöneten hükümetin reel enflasyonu tam olarak %122’dir.

Yaklaşık yirmi yıl önce TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladığında, hiçbir kimse açıklanan enflasyon rakamını tartışmazdı.
Son zamanlarda ise maalesef TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarını dikkate alan yok.
Peki bizler vatandaşlar olarak hangi enflasyona inanacağız? TÜİK mi? Hükümet mi? Vatandaş mı? Öncelikle açıklanan enflasyon rakamlarını herkesin kabul etmesi ve çözümünü ise millet olarak hep birlikte aramamız gerekir.
TÜİK’in enflasyon hesaplamalarının sahada gerçeklerle uyuşmamasının bedelini, maalesef öncelikle aylığından başka geliri olmayan memur, emekli, işçi ile dar gelirli vatandaşlarımız ödemektedir.

İçinde bulunduğumuz 2023 yılı Ocak ayından itibaren memur ve emekliye yapılan %25’lik maaş zammı maalesef, bu kış gününde memur ve emekliyi sefalete sürüklemiştir. Pek çok memurun taban aylığı asgari ücret seviyesine inmiş, hatta asgari ücretin altında maaş ala pek çok memurda ortaya çıkmıştır.

Diyoruz ki, bu durumu protesto etmek adına, kamu kurumlarımızın kapısına
“BU İŞ YERİNDE ASGARİ ÜCRET UYGULANMAKTADIR” tabelaları asmakta fayda vardır.

Sayın Maliye Bakanımızın deyimiyle, %25 maaş zammıyla memurlarımızın gözündeki ışıltı söndürdünüz. Gerek ekonomik, gerek yapılan uygulamalarla, Soyut olan Devletin, somut varlıkları olan, memurun itibarını yok ettiniz.
Çok değil 6-7 yıl önce yaklaşık üç asgari ücret alan memurun maaşını, bu gün asgari ücret seviyesine indirdiniz. Ocak ayında tüm vergi ve harçlara, %122 zam yapanların, memur ve emekliye %25 zam yapmasının kabul edilebilir hiçbir tarafı yoktur.
En kötü ihtimalle asgari ücrete yapılan %55’lik zam memura da uygulanmalıydı. %25 maaş zammını ayakta alkışlayan, yetkili olup, etkili olmayan, sendika başkanlarına sesleniyorum.
“tarihi bir toplu sözleşme” diye imzalamış olduğunuz, 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan 6. Dönem toplu sözleşme yürürlüğe girdiği ilk aydan itibaren hükmünü yitirmiştir. Yetkili olduğunuz sürede yaptığınız hiçbir toplu sözleşmede aldığınız zam oranı enflasyonun üzerinde olmamıştır.
Memurun güvencesi kaldırılmalı diyen eski genel başkanlarınızın dediği belki olmadı. Belki memurun güvencesi kaldırılmadı. Ancak, memuru sefalete mahkûm ederek, memurun itibarını yok ettiniz.(BSHA)

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos